SİGORTACILIĞIN DİJİTALLEŞMESİ

Sigortacılığın hedefi ; tarihten günümüze bir havuz sistemini kullanarak , zor durumda kalan, sistem dahilindeki müşterilerine el uzatmaktır.

Tabi yıllardan bu yana bu sistemi insanlara anlatmak, insanları bu sisteme dahil etmek hiç kolay olmadı. Ancak sisteme dahil olanlar, canı yandığında, sigortadan destek alınca, sigortanın ne kadar gerekli olduğunu anlayabildi..

Günümüzde ise gelişmiş ülkelerde bu sistem oturdu, artık her kesimden her insan sigortacılığın mantığını çözmüş durumda. Gelişmekte olan ülkelerde ise durum biraz daha sıkıntılı, çünkü gelişmekte olan ülkelerde insanlar sigortaya yatırılan paraların boşa olduğu inancına sahip, neyse ki bu inanç sistemi bilgi çağının gelişmekte olan ülkelere yansımasıyla aşılıyor.

Değişen dünya, değişen teknoloji sayesinde Türkiye’de de dijital sigortacılığın artmasıyla bilinçlenme düzeyi her geçen gün artış gösteriyor.

Bu değişen teknoloji sayesinde müşteriler, sigortanın zorunluluk poliçerinin dışında tüm diğer poliçelerle tanışma fırsatı yakalamıştır. Bu anlamda en az risk ile en geniş teminatlı poliçelerin hangileri olduğunu öğrenerek daha güvenli yaşamanın tadına varıyor.

Sigortacılığın dijitale dönüşmesiyle iki tür müşteri kitlesi oluşmuştur .
1. Kesim ‘’ben hiç iletişime geçmeden onlıne satın alırım ‘’ mantığıyla tek tuşla işini görenler.
2. Kesim ise olaya daha garantici yaklaşarak ’’ben dijital ortamı incelerim, etten kemikten iletişime geçebileceğim insanların olduğu acenteleri bulurum, onların sosyal medyayı kullanmalarından tutunda web sayfasının zenginliğine kadar inceler, ilgi ve iletişim gücüne bakıp ancak öyle poliçe yaptırırım’’ diyen bir kesim.

Evet e- ticaretin gelişmesiyle hemen tüketilebilecek her şeyin hızlı satın alınması zamandan ciddi tasarruf etmemizi sağlarken, sigorta poliçesi gibi kullanımı ancak hasardan sonra gerçekleştirebilecek bir ürünün bugün yada gelecekte iletişime geçmeden onlıne alınabilmesi ne kadar yaygınlaşır muamma.
 

Sigorta Danışmanı 
Gizem TÜTÜNCÜLER

Whatsapp hattı için tıklayınız. Axa Sigorta Sitesi için tıklayınız. Allianz Sigorta Sitesi için tıklayınız.